Bronzové vodící prvky nahrazuje sintrovaná ocel

Bronzové vodící prvky s grafitovými mazacími ploškami jsou s oblibou využívané v tvářecích a střižných nástrojích v širokém spektru výrobků. Především však v autoprůmyslu při tváření vysokopevnostních materiálů jsou velmi náročné požadavky na vysokou sériovost, dlouhou životnost a minimální údržbu. Bronzovo-grafitové vodící prvky byly zatím téměř jedinou konstrukční alternativou.

Nyní se ale v praxi stále více prosazuje nové řešení samomazných vodících prvků. Sintrovaná ocel. Ve srovnání s bronzovými prvky se jedná o principiálně zcela odlišnou koncepci . Na standardní ocelové základové desce ( v případě pouzder válci ) je za vysoké teploty a tlaku nanesena funkční vrstva 1,5 až 2,00 mm silná. Je slinuta z ocelových zrn, spolu s měděnými a molybdenovými částicemi. Výsledkem je vysoce odolná , samomazná, jemně porézní plocha. A tato koncepce zcela předčí bronzovo – grafitová vedení . Při stejném koeficientu tření umožňuje zatížení až 70 m/min ( bronz 15 m/min ), také rychlost zatížení pod tlakem – tzv. PV koeficient – je téměř trojnásobný – 2950 daN/cm2 x m/min ). Další výhodou sendvičové konstrukce je vyšší teplotní zatížení - až 250 C , také více než dvojnásobná maximální tlaková odolnost – až 120 N/mm2.

Měkké grafitové plošky v bronzových vedeních navíc ubírají využitelnou efektivní plochu až o 25%, mohou v místě nájezdu vytvářet na protikusech typický vytlačený reliéf (cca 0,02 mm, obrázek vlevo ) . Povrch sintrované oceli je homogenní a povrch je samomazný na celé své ploše. Žádné otlaky tak nevznikají ( obrázek vpravo ). Srovnání je v tomto případě po 185 750 kusech na stejném nástroji a podmínkách.

K uvedeným parametrům můžeme přidat také 3 násobnou dobu běhu bez údržby až 3 tisíce hodin, bez nutnosti používaní jakýchkoliv speciálních maziv protože mazání se provádí ve výrobě běžným olejem a snadnou obrobitelnost díky ocelové základně . A protože cena bronzi je oproti oceli vysoká a nestálá, je i z hlediska kalkulací nákladů na výměnu a údržbu sintrovaná ocel přesvědčivě výhodnější alternativou .